Terapie pohybem – způsob sebepoznání

Pohyb jako cesta k sobě. Je léčivý, blahodárný, uvolňující ,radostný…V těchto lekcích , které nejsou psychoterapeutické, ale sebepoznávací, vycházím z  principů Taneční a pohybové terapie .

A jak taková lekce vypadá? Nebudeme se učit žádné kroky, sestavy. Necháme pohyb vycházet z nás. Podle nás a hudby, nebo jen podle toho, jak se nám bude, nebo nebude chtít hýbat, tančit:). Když se podaří takto vědomě zůstat v čase přítomném a se sebou, vnímání se promění, bloky se mohou uvolnit, dáme čas a prostor intuici, vnitřní moudrosti, radosti ..

Kopíruji sem rozhovor, který vyšel se mnou v novinách pro SVČ Lužánky:

Terapie pohybem měla v SVČ Lužánky jméno Meditace pohybem a také jméno JOTA – jóga+tanec .

Jak lze spojit dvě zdánlivě neslučitelné věci jako je pohyb a meditace? Meditaci si pravděpodobně většina lidí představí jako tichou a klidnou záležitost, pohyb naopak jako aktivní věc.

Přijde na to, co myslíte pod pojmem aktivní. V té aktivitě není mysl, není tam záměr v tom smyslu, jak se budu hýbat. Vůbec žádný výkon, ani jak to bude vypadat. Je to oddání se energii té, která právě je , tak , jak j mohu vnímat a plynout s ní a s tím , co právě je.

Ovlivňuje meditace pohybem vnímání vlastního těla, vnímá člověk jinak fyzický a duchovní svět? Pokud ano, tak jak?

Určitě ovlivňuje a to velmi. Je to právě to důležité, proč ji nabízím. Člověk si svého těla vlastně vůbec všimne, dává mu svoji pozornost, “čte “jej, učí se tělu “naslouchat”. A tělo je velký řečník! Toto není nic , co bych popsala jako duchovní, spíš návrat k sobě.

Jak konkrétně probíhají lekce Meditace pohybem?

Na začátku lekce se rozpohybujeme a naladíme se při tom již na sebe, svoje tělo. Velice podobně se takto začíná v hodinách jógy. Následně určím, nebo vznikne tema k protančení a záleží na něm, a na lidech , stavu konkretní situace, jestli se chvíli relaxuje  a pak pohyb, nebo naopak. Pohyb má každý svůj, tanec bez formy, spontánní tanec, jak to chcete nazvat. Po ukončení volného pohybu, tance se v kroužku verbálně ukončuje hodina.

Proč by měl člověk do Vašeho kurzu zavítat? Co mu může Meditace pohybem dát?

Každý , kdo cítí  potřebu se více spojit se svým tělem  – nezůstávat příliš v hlavě, což je dnes běžné. Každý , kdo má rád volný tanec, kdo se chce pozastavit na chvíli , vynout, zrelaxovat (  tento druh pohybu  je velice relaxující), ale třeba se i trošku “ vyblbnout”.

Jaký je rozdíl mezi klasickou lekcí jógy v Lužánkách a kurzem Meditace pohybem?

Jóga nabízí dané ásány, techniky. Meditace pohybem nabízí spontaneitu, volný pohyb, kreativitu, respektuje moji jedinečnost. Je spíše tantrický ( jóga a tantra mají společný prazáklad).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *